בריאות ב 60 שניות – יוד

יוד

 

במשך שנים מינרל זה נדחק לפינה ואפילו הפחיד אותנו בגלל השפעתו האדירה על בלוטת התריס שלנו.
סקירה קצרה על בלוטת התריס: בלוטה השוכנת באיזור הגרון שלנו ואחראית על ייצור הורמוני התריס. אלה אחראים על קצב חילוף החומרים בגוף, תפקוד תקין של המוח, הלב ועוד מערכות רבות בגוף.
היוד משפעל את בלוטת התריס ובעצם מניע את הבלוטה לייצור ההורמונים שלה ולתפקוד תקין שלה. כשהגוף אינו צורך מספיק יוד, עלול להיווצר מצב של תת פעילות בלוטת התריס או האטה של פעילותה מה שיביא לשלל השלכות גופניות כמו: חילוף חומרים איטי, השמנה, עצירות, עייפות כרונית, נשירת שיער, יובש וקילופי עור, פלפיטציות, חוסר איזון הורמונלי.
יוד נמצא במחקרים כמקדם החלמה במחלות רבות כגון: בעיות עור, קנדידה, עייפות, סרטן.
נשים בהריון זקוקות לכמות מספקת של יוד מדי יום למניעת בעיות גדילה ובעיות קוגנטיביות, לכן היוד הכרחי גם להתפתחות תקינה של העובר.
רוב האוכלוסיה בימינו (במיוחד בארץ) יסבלו ממחסור ביוד בגלל שמקורותיו במזון מועטים: דגי ים, אצות ים (רצוי לבדוק שהן אורגניות או לא מסין, שם האצות בד”כ ממקורות מזוהמים), יוגורט וחמוציות.
יש המון חומרים כימים המעכבים את ספיגת היוד בגוף כמו ברום (המסתתר במוצרים דליקים ורהיטים), פלואור (הנמצא במי שתיה) ועוד.. לכן, אם אתם מחליטים ליטול יוד רצוי להוסיף לו נוגדי חמצון כמו סלניום (הכרחי ביותר מבין נוגדי החמצון לספיגתו), ויטמין סי ואבץ – במיוחד אם אתם סובלים מתת פעילות של בלוטת התריס. במקרה של נטילת תרופה לאיזון תת פעילות בלוטת התריס עדיף להתייעץ עם נטורופת מוסמך איך ניתן לשלב את היוד.
את פעילות בלוטת התריס ניתן לבדוק בקלות בבדיקות דם שגרתיות שניתן לבקש מרופא משפחה. אני מציעה גם למי שבלוטת התריס שלו תקינה, להוסיף יוד במינון של 150 מק”ג לאדם בוגר, לפחות פעמיים-שלוש בשבוע. ניתן למצוא היום תוספים של אצות המכילות יוד (עדיפות גבוהה לאצות ממקור אורגני כדי לוודא שהן נקיות מרעלים) ויש גם יוד הנמכר בטיפות.
למי שיש בעיה של יתר פעילות בבלוטת התריס צריך להיזהר מנטילה של יוד כדי לא להאיץ את בלוטת התריס ולהחמיר בעיות שהיא יוצרת בגוף במצב זה (עדיף להתייעץ עם רופא במקרים כאלה).

דבר הכותבת: שמי אלינור לגזיאל ואני נטורופתית מוסמכת*, בוגרת מכללת רידמן. אני מנחה בתזונה צמחונית/טבעונית, מטפלת במחלות בדרכי העיכול, הרזיה ואכילה רגשית.

* N.D הסמכה לטיפול בנטורופתיה (Naturopath Diploma)

 
 
שתף/י עם חברים

כתיבת תגובה